Parafialne

Ogłoszenia

Niedziela Palmowa 05.04.2020 r.

 1. Metropolita Gdański Abp Sławoj Leszek Głódź wydał dekret o zasadach o celebracji Wielkiego Tygodnia i Triduum Paschalnego w stanie epidemii, który udostępniamy na stronie internetowej parafii i w gablocie. Postanowieniem Ks. Arcybiskupa wszystkie celebracje Triduum Paschalnego będą sprawowane bez udziału wiernych, z wyjątkiem koniecznej asysty liturgicznej w liczbie nie przekraczającej pięć osób, która stanowić będzie reprezentację Ludu Bożego. Uczestnictwo w samych liturgiach Triduum Paschalnego (Wielki Czwartek, Wielki Piątek i Wigilia Paschalna) nie jest nakazane, a zatem nieobecność na tych celebracjach nie wiąże się z zaciągnięciem grzechu. Natomiast od obowiązku udziału w Mszy Świętej w Niedzielę Palmową i Niedzielę Zmartwychwstania została udzielona dyspensa. Nabożeństwa, Msze św. wieczorne i Liturgia Triduum Paschalnego będą transmitowana na naszej stronie internetowej.
 2. Przypominamy, że w Wielki Czwartek nie będzie porannych Mszy św. Msza Święta Krzyżma zostaje przeniesiona na inny termin, po ustaniu epidemii.
 3. W WIELKI CZWARTEK – MSZA ŚW. WIECZERZY PAŃSKIEJ o 18:30. Wyjątkowo w tym roku nie będzie adoracji Najświętszego Sakramentu w „Ciemnicy”.
 4. W WIELKI PIĄTEK LITURGIA MĘKI PAŃSKIEJ o 18:30. Wiernych prosimy o odprawienie Drogi Krzyżowej i uklęknięcie przed Krzyżem w domach rodzinnych.
 5. Zapraszamy do łączenia się z modlitwą transmitowana przez internet z naszego kościoła. Droga Krzyżowa w Wielki Piątek o 15:00 i o 21:00, Gorzkie Żale o godz. 23.00.
 6. Pamiętajmy, że w Wielki Piątek osoby, które ukończyły 14. rok życia, są zobowiązane do zachowania wstrzemięźliwości od pokarmów mięsnych. Natomiast osoby między 18. a 60. rokiem życia, oprócz wstrzemięźliwości od pokarmów mięsnych są zobowiązane do zachowania postu ścisłego. Post ścisły pozwala na jeden posiłek do syta oraz na dwa skromne posiłki w ciągu dnia.
 7. W Wielką Sobotę nie będzie tradycyjnego święcenia pokarmów. Zamiast tego polecamy obrzęd błogosławieństwa posiłku w domu przed śniadaniem wielkanocnym. Liturgii domowej może przewodniczyć ojciec, matka bądź ktoś z domowników. Tekst obrzędu znajdziemy na stronie internetowej naszej parafii oraz w biuletynie. LITURGIA WIGILII PASCHALNEJ O GODZ. 20:00
 8. MSZA ŚW. W NIEDZIELĘ ZMARTWYCHWSTANIA PAŃSKIEGO (21.04) o 6:00 bez udziału wiernych, pozostałe Msze św. w tym dniu tak jak w niedziele przy udziale 5 osób, które zamówiły intencje mszalne. W tym roku nie będzie procesji rezurekcyjnej. Podobnie jak uczynił to Ojciec Święty Franciszek, 27 marca 2020 r., błogosławiąc miastu i światu przy pustym placu św. Piotra, celebrans przed rozpoczęciem Mszy Rezurekcyjnej udzieli błogosławieństwa Najświętszym Sakramentem całej parafii przed głównymi drzwiami kościoła. 
 1. SPOWIEDŹ ŚW. Możliwość skorzystania z sakramentu pokuty od poniedziałku do środy od 16.00 w wyznaczonych salkach przy zachowaniu bezpiecznych odległości. W Wielki Piątek i Wielką Sobotą od 6:30 do wieczornych liturgii dolny kościół będzie pozostawał otwarty, a wyznaczonej salce będzie spowiadał ksiądz dyżurny. O pełnych godzinach możliwość przyjęcia Komunii św. Prosimy, aby w kościele w tym czasie nie przybywało więcej niż 5 osób. Przypominamy również, że w Polsce spowiedź i Komunia Święta wielkanocna mogą być praktykowane przez wiernych aż do uroczystości Trójcy Przenajświętszej, która w tym roku przypada 7 czerwca. Zachęcamy również do wzbudzenia w sobie tzw. aktu żalu doskonałego. „Tam, gdzie poszczególni wierzący znajdują się w bolesnej niemożności uzyskania rozgrzeszenia sakramentalnego, należy pamiętać, że żal doskonały, płynący z miłości do Boga nad wszystko umiłowanego, wyrażony w szczerej prośbie o przebaczenie (takiej, jaką penitent jest obecnie w stanie wyrazić), i któremu towarzyszy votum confessionis, czyli stanowcze postanowienie, aby jak najszybciej przystąpić do spowiedzi sakramentalnej, uzyskują przebaczenie grzechów, nawet śmiertelnych (por. KKK, nr 1452)”.  
 2. Przypominamy po raz kolejny, aby zachować 2 metry dystansu między uczestnikami liturgii (dotyczy to także adoracji Najświętszego Sakramentu jak i oczekiwania na spowiedź).
 3. Biuro parafialne w Wielki Piątek i Wielką Sobotę nieczynne.
 4. Biuletyn Parafialny wyłożony jest na stoliku przy wyjściu z kościoła, znajdziemy w nim specjalny dodatek z modlitwami na Triduum Paschalne oraz obrzęd poświęcenia pokarmów na stół wielkanocny. Wszystkie ogłoszenia i informacje dostępne również na stronie internetowej naszej parafii nmp.pl. Polecamy szczególnie zakładkę „Wielkanoc w domu – przewodnik z modlitwami i rozważaniami” na czas Wielkiego Tygodnia. Intencja Żywego Różańca na kwiecień: o ustanie epidemii, za chorych i tych, którzy się nimi opiekują.
 5. Zmarli nasi parafianie: Stanisław Bachanek (88), Bogusława Jaworska (94), Edward Hys (83), Witold Zegan, Grzegorz Hołubcow (77), Halina Gołębiowska (93).
 6. Intencje mszalne (kliknij tutaj)
Close Menu