Duszpasterstwa

Parafia NMP Królowej Różańca Świętego

Parafia NMP Królowej Różańca Świętego

Liturgiczna Służba Ołtarza działa od początku istnienia parafii, czyli od 1958 roku.  LSO aktywnie aktywnie bierze udział w życiu duszpasterskim parafii. Ministranci i lektorzy przez cały rok służą podczas Mszy świętej w dni powszednie oraz w niedziele. Lektorzy i ministranci poprzez przygotowanie poszczególnych uroczystości, dokładają wszelkich starań, aby wierni naszej parafii mogli w jeszcze większym skupieniu i modlitwie przeżywać piękno liturgii. Dbamy także o to, aby wierni świeccy włączali się w przygotowanie Mszy świętych.

Każdego tygodnia członkowie Służby Ołtarza spotykają się w salce ministranckiej lub w kościele, w celu omówienia poszczególnych uroczystości kościelnych, nabywania wiedzy liturgicznej i znajomości Pisma Świętego. Pogłębiają również formację duchową.

Oprócz pełnienia służby liturgicznej chłopcy uczestniczą w różnych formach rekreacji i integracji w ciągu roku, jak i w ramach wakacyjnych wyjazdów. LSO włącza się również w diecezjalne wydarzenia organizowane dla ministrantów.

 

Oto rada, którą wam uporczywie powtarzam: bądźcie radośni, zawsze radośni. — Niechaj się smucą ci, którzy nie uważają się za dzieci Boże.

św. Josemaria Escriva

 

 Nasza wspólnota jest miejscem dla każdego młodego człowieka, który poszukuje Boga.  Każde spotkanie zaczynamy Adoracją Najświętszego Sakramentu lub wspólnymi nieszporami, potem jest czas na konferencję i wspólną integracje przy grach planszowych oraz herbacie. 

Zapraszamy w każdą środę o 19.15 na Adorację Najświętszego Sakramentu w dolnym kościele. Potem spotkanie przenosi się do salki młodzieżowej „pod schodami”. 

 

Jesteśmy uczniami, studentami, pracownikami, przedsiębiorcami, mężami, ojcami, wdowcami, kapłanami. Jesteśmy mężczyznami. Chcemy mieć wpływ na Kościół w Polsce, przede wszystkim chcemy być Jego częścią.

Bractwo Świętego Pawła to męska formacja katolicka działająca w archidiecezji gdańskiej. Powstało w maju 2013 roku, z inicjatywy kilku mężczyzn i ks. Krzysztofa Ławrukajtisa, którzy dostrzegli w Kościele brak typowo męskiej wspólnoty. Patronem Bractwa został św. Paweł, ponieważ łączy w sobie dojrzałą świadomość religijną, mądrość, odwagę, temperament i siłę. Jest symbolem radykalnej przemiany, której każdy z nas, facetów, potrzebuje.

Misją Bractwa jest osiągnięcie pełni dojrzałości męskiej, która uwidoczni się w postawie oddawania życia za bliskich, ojczyznę. Nie chodzi tylko o śmierć w walce, ale o gotowość, prawdziwą służbę na co dzień. Męskość polega m.in. na budowaniu, odpowiedzialności, sile, odwadze, wspieraniu, gotowości do ofiary za bliskich. Jedynie taka postawa daje mężczyźnie pełną i nieprzemijającą satysfakcję i poczucie spełnienia swojej misji.

Głównym celem formacji w Bractwie jest zbudowanie osobistej relacji z Jezusem, która przełoży się na życie i działanie mężczyzny. Formujemy się również do służby liturgicznej. Poza tym działając wspólnie uczymy się męskości. Na podstawie formacji Syn – Brat – Ojciec uczymy się, jak mężczyzna ma wypełniać wyznaczone nam przez Boga zadania. Studiujemy Pismo Święte, modlimy się w Szwadronach Różańcowych, staramy się głosić patriotyzm jako miłość do Ojczyzny, który łączy, a nie dzieli. Podejmujemy też konkretne działania, jak organizacja Krajowej Defilady Żołnierzy Wyklętych, czy wielkopiątkowe Nocne Misterium Męki Pańskiej.

Bractwo wciąż się rozwija. Swoje oddziały ma w Gdańsku Chełmie, Przymorzu, Jasieniu, Gdyni Śródmieściu, Wielkim Kacku, Kolbudach, Pruszczu Gdańskim i Sopocie. Spotykamy się regularnie, raz w tygodniu, na Mszy Świętej w danym oddziale w okresie od października do czerwca. Zbudowanie osobistej relacji z Jezusem to najważniejszy cel każdego Brata i to Eucharystia najlepiej zbliża nas do Jezusa. Po Mszy Świętej odbywa się spotkanie formacyjne w salce parafialnej.

W parafii Najświętszej Maryi Panny Królowej Różańca Świętego na Przymorzu spotkania odbywają się we wtorki w salce św. Maksymiliana Kolbe po wieczornej Eucharystii o 18.30. Opiekunem duchowym oddziału jest ks. Michał Gregorowicz. Zapraszamy serdecznie wszystkich mężczyzn.

Więcej na www.bswp.pl

Ruch Apostolski, którego celem jest wynagradzanie Bogu za grzechy ludzkości, wypraszanie nawrócenia grzesznikom, oddalanie wszelkiego zła i zagrożeń od siebie i swojej rodziny, Polski, Kościoła Katolickiego i całego świata. Członkowie Ruchu codziennie odmawiają egzorcyzm prywatny dla świeckich, modlitwy przewidziane Statutem, a w piątki poszczą o chlebie i wodzie.

W diecezji gdańskiej jest 7 zastępów: parafia NMP Królowej Różańca Świętego – Gdańsk-Przymorze, Parafia św. Antoniego Padewskiego – Gdańsk-Brzeźno, Parafia św. Brata Alberta – Gdańsk-Przymorze, Parafia św. Kazimierza Królewicza – Gdańsk-Zaspa, Parafia Opatrzności Bożej – Gdańsk-Zaspa, Parafia św. Michała Archanioła – Sopot, parafia św. Wawrzyńca – Luzino. Jeden zastęp w Parafii św. Piotra Apostoła w Bożympolu Wielkim w diecezji pelplińskiej.

SPOTKANIA w kościele NMP Gdańsk Przymorze, w sali św. Maksymiliana:

Każdy pierwszy wtorek miesiąca, godz. 17:00 – godzinki ku czci św. Michała Archanioła (w dolnym kosciele).

Każda pierwsza środa miesiąca, godz. 18:30 – Msza św. sprawowana w intencji księdza opiekuna Zastępu oraz Rycerzy św. Michała Archanioła.

Każda środa miesiąca, po wieczornej Mszy św. – spotkanie na wspólnej modlitwie w sali św. Maksymiliana.

e-mail: rycerstwo.gdansk@gmail.com

Więcej informacji o Rycerstwie znajdziesz na stronie dwumiesięcznika o Aniołach i życiu duchowym „Któż jak Bóg”: http://kjb24.pl/

MODLITWA DO ŚW. MICHAŁA ARCHANIOŁA

Święty Michale Archaniele
wspomagaj nas w walce,
a przeciw niegodziwości
i zasadzkom złego ducha
bądź naszą obroną.
Oby go Bóg pogromić raczył,
pokornie o to prosimy.
A Ty, Wodzu niebieskich zastępów,
szatana i inne duchy złe,
które na zgubę dusz ludzkich
po tym świecie krążą,
mocą Bożą strąć do piekła.
Amen.

Założycielem Orkiestry w 1975 r. był ówczesny Proboszcz ks. Jan Majder. Istnienie orkiestry ma istotną wartość zarówno artystyczną, integrującą naszą społeczność oraz wychowawczą względem grających w niej młodych muzyków. W Obecnym składzie orkiestry grają muzycy, którzy przed laty ją organizowali, współtworzyli, A są to panowie:

  • Gerard Radke
  • Henryk Pastuszak
  • Grzegorz Szczepański
  • Henryk Kleinschmidt

Ich twórczy niepokój i zaangażowanie przyczyniły się przez wszystkie lata do nieustannego jego rozwoju, A także do podtrzymywania ducha w chwilach trudnych.

Orkiestry na przestrzeni minionych lat prowadzili kapelmistrzowie:

  • Leon Kaczmarek
  • Lucjan Piskorski
  • Wiktor Błaszczyk
  • Mirosław Bytner

Od marca 2003 r. Dyrygentem orkiestry jest Mgr Ireneusz Stromski. Aktualny repertuar orkiestry zawiera muzykę sakralno – liturgiczną, liczne utwory muzyki klasycznej w szerokim pojęciu tego określenia oraz muzykę patriotyczno-wojskową, a także utwory pogodne, lekkie.

Orkiestra po zakończonej Mszy Świętej ma w zwyczaju grać krótkie koncerty, które kończą wykonaniem utworu marszowego, wywołując aplauz słuchaczy. Wszystkich zainteresowanych grą na instrumentach dętych (młodzież, dorosłych) w naszej parafialnej orkiestrze prosimy o kontakt z panem Gerardem Radke nr. tel.: 722 368 206. Orkiestra zapewnia instrumenty dęte.

Propozycja dla Waszego małżeństwa

 

W Domowym Kościele:

  • łatwiej pokonasz trudności dnia codziennego, 
  • poprawisz relacje ze współmałżonkiem, 
  • bardziej poznasz i zrozumiesz Pismo Święte, 
  • zasiądziesz przy stole z innymi małżeństwami i z kapłanem, by rozmawiać o wierze, 
  • lepiej zrozumiesz znaczenie i siłę modlitwy, 
  • poznasz nowych ludzi, na których będziesz mógł liczyć.

 

Domowy Kościół jest ruchem świeckich w Kościele. 

Działamy w Polsce od 40 lat, jest nas 30 tysięcy. 

Więcej informacji znajdziesz na stronie www.gdansk.oaza.pl/dk/

W naszej parafii działa Maksymiliański Ruch Trzeźwości, który propaguje abstynencję. 

Msza św. sprawowana jest w każdą pierwszą środę miesiąca o godz. 19:15 w dolnym kościele. 

Działają przy naszej parafii grupy samopomocowe:

Anonimowych Alkoholików – dla osób z problemem alkoholowym – spotkania odbywaja się we wtorki o godz. 17:15, w soboty o godz. 16:00 i w niedziele o godz. 15:00. 

AL-ANON – dla rodzin, w których występuje problem alkoholowy – spotkania w poniedziałki o godz. 17:15. 

Spotkania odbywają się w sali św. Kingi (dolny kościół). 

Przyjdź. Nie wstydź się. Tu znajdziesz pomoc dla osoby i rodziny, która cierpi z powodu tej choroby.

Schola „Różańcowe Nutki” przygotowuje oprawę Mszy św. z udziałem dzieci ze szkoły podstawowej w każdą niedzielę (poza wakacjami) o godz. 9:30 w dolnym kościele

 

Jeśli chcesz śpiewać w naszej Scholi przyjdź na Mszę św. i po prostu podejdź mówiąc, że też chcesz śpiewać na chwałę Jezusa. 

Oprócz śpiewania zajmujemy się wieloma innymi sprawami. Zapraszamy do zapoznania się z naszą działalnością na stronie www.scholka.info.

Pewna stabilizacja pozwala, aby z dystansem spojrzeć na swoje życie i zastanowić się, co jest w nim istotne. Może już czas na pogłębienie duchowości przez nabożeństwo do Najświętszego Serca Pana Jezusa, które jest dopełnieniem pobożności Eucharystycznej, ale również pozwala poświęcić więcej czasu na modlitwę i medytację nad Słowem Bożym?

 

Jeśli jakieś okoliczności życia spowodowały, że jego sens się zatracił i brniesz w beznadziei – jest jeszcze czas, by zwrócić się do Jezusa. Zwykły wpis do Straży Honorowej NSPJ może być początkiem nawrócenia i drogi pełnej nadziei. On z otwartym i miłosiernym Sercem czeka na Ciebie.

 

Wystarczy wybrać jedną godzinę w ciągu dnia i bez zmian w codziennych zajęciach przeżywać ją głębiej, wychwalając Pana i wynagradzając Mu za cierpienia i zniewagi, jakich doznaje od współczesnego świata. W ten sposób, z godziny na godzinę coraz wyżej wspinać się będziesz po wąskiej i stromej ścieżce do świętości. Godzina Obecności Ci w tym pomoże.

 

Zaufaj więc Jezusowi i pozwól Mu się kochać! To wspaniałe przeżycie duchowe przyniesie Ci wielką radość i nadzieję, ale także pozwoli odkryć prawdziwe ideały oraz doświadczyć szczęścia.

 

Spotkania Arcybractwa Straży Honorowej Najświętszego Serca Pana Jezusa w naszej parafii odbywają się w każdy pierwszy poniedziałek miesiąca o godz. 17:00 w sali św. Wojciecha.

Przy naszej parafii spotyka się w każdy pierwszy poniedziałek miesiąca o godz. 17:00 w sali św. Wojciecha.

Biuro Radia Maryja czynne w środy 17:00-18:00 oraz codziennie po Mszy św. rano lub wieczorem.

 

Wspólnota Kaszubów i Przyjaciół Kaszub spotyka się w każdy pierwszy wtorek miesiąca na Mszy św. o godz. 17:00 w dolnym kościele.

Po Mszy św. spotkanie w sali Kaszubów – należy zabrać ciasto i tabakę.