IV NIEDZIELA WIELKIEGO POSTU 22.03.2020 – ogłoszenia duszpasterskie

22 marca 2020 r.

  1. Słowo Abp Sławoja Leszka Głódzia Metropolity Gdańskiego.
  2. Dzisiaj również zwracamy się z gorącą prośbą o zrozumienie nadzwyczajnych środków zapobiegawczych, które zostały wprowadzone w Polsce i przypominamy, że liczba uczestników Mszy św. i nabożeństw nie może przekraczać 50 osób. Wszystkie Eucharystię niedzielne oraz w dni powszednie odbywają się według stałego porządku. Msze św. niedzielne oraz wieczorne w dni powszednie są transmitowane na naszej parafialnej stronie internetowej. Prosimy Parafian o modlitwę w tym czasie w domach.
  3. W tej wyjątkowej sytuacji ogłoszenia w Polsce stanu epidemii informujemy parafian o możliwości przyjmowania Komunii Świętej na rękę, do czego Pasterze Kościoła w Polsce w tym szczególnym czasie zachęcają, i którą należy traktować priorytetowo. Nie oznacza to jednak, że można odmówić Komunii Świętej do ust tym wiernym, którzy o to proszą. W przypadku przyjmowania Komunii na rękę obowiązkiem wiernego jest spożycie Komunii Świętej przy kapłanie. Ciało Pańskie przyjmujemy na lewą dłoń podtrzymywaną przez prawą, a następnie, stojąc jeszcze przed kapłanem, prawą ręką spożywamy świętą Hostię do ust. Nie wolno odchodzić z Hostią na dłoni od ołtarza. W kontekście tych zaleceń, w tym tak szczególnym czasie, niech nie dzielą nas długie dyskusje o formie przyjmowania Komunii, ale niech jednoczy nas prawdziwa miłość do Jezusa Eucharystycznego i wzajemna troska o siebie. Znak pokoju przekazujemy tylko poprzez skinienie głową.
  4. Od 6:30 do 19:00 dolny kościół pozostaje każdego dnia otwarty z możliwością indywidualnej modlitwy przy zachowaniu przepisów dotyczących liczby wiernych w kościele. Jutro w ramach diecezjalnej adoracji w dolnym kościele od 8.00 będzie wystawiony Najświętszy Sakrament do 18.00. Lista dyżurów adoracji dostępna jest w zakrystii, chętnych prosimy o wpisywanie się na poszczególne godziny.
  5. Mając w świadomości bliskość Świąt Wielkanocnych informujemy, że już teraz można skorzystać ze spowiedzi i Komunii wielkanocnej. Jej czas obejmuje okres od Środy Popielcowej (26 lutego 2020 r.) do Niedzieli Trójcy Świętej (7 czerwca 2020 r.). Możliwość skorzystania z sakramentu pokuty w tym tygodniu podczas każdej Mszy św. i dodatkowo od 18.00 w górnym kościele.
  6. Zgodnie z dekretem Arcybiskupa zawieszamy celebrowane z udziałem wiernych nabożeństwa i zachęcamy do zachęcamy do indywidualnego i rodzinnego ich odprawiania np. łącząc się poprzez transmisje internetową z naszego kościoła. Dzisiaj o 18.00 będą transmitowane Gorzkie Żale z kazaniem pasyjnym przy udziale kapłanów, sióstr i asysty. Natomiast w tygodniu każdego dnia o 18.00 transmisja internetowa modlitwy o oddalenie epidemii, w piątek o 18.00 Drogi Krzyżowej.
  7. Zachęcamy do odwiedzenia naszej strony parafialnej, na której znajdziemy m.in. transmisje nabożeństw, informację o Komunii duchowej, o odpustach przekazanych przez Stolicę Apostolską dla wiernych dotkniętych chorobą koronawirusa. Wszystkie informacje oraz intencje parafialne znajdziemy w Biuletynie parafialnym.
  8. Księża i siostry serafitki pozostają do dyspozycji parafian. Pod względem organizacyjnym najlepiej kontaktować się w godzinach otwarcia biura parafialnego indywidualnie, telefonicznie, bądź mailowo.
  9. Zmarli nasi parafianie: + Andrzej Rokosz (85), Urszula Berus (74), Kazimierz Loroff (66), Leon Sądowicz (81), Danuta Kołata (87), Teresa Mierzejewska (70), Feliksa Kwiatkowska (84). Wieczny odpoczynek …