Bractwo św. Pawła

Jesteśmy uczniami, studentami, pracownikami, przedsiębiorcami, mężami, ojcami, wdowcami, kapłanami. Jesteśmy mężczyznami. Chcemy mieć wpływ na Kościół w Polsce, przede wszystkim chcemy być Jego częścią.

Bractwo Świętego Pawła to męska formacja katolicka działająca w archidiecezji gdańskiej. Powstało w maju 2013 roku, z inicjatywy kilku mężczyzn i ks. Krzysztofa Ławrukajtisa, którzy dostrzegli w Kościele brak typowo męskiej wspólnoty. Patronem Bractwa został św. Paweł, ponieważ łączy w sobie dojrzałą świadomość religijną, mądrość, odwagę, temperament i siłę. Jest symbolem radykalnej przemiany, której każdy z nas, facetów, potrzebuje.

Misją Bractwa jest osiągnięcie pełni dojrzałości męskiej, która uwidoczni się w postawie oddawania życia za bliskich, ojczyznę. Nie chodzi tylko o śmierć w walce, ale o gotowość, prawdziwą służbę na co dzień. Męskość polega m.in. na budowaniu, odpowiedzialności, sile, odwadze, wspieraniu, gotowości do ofiary za bliskich. Jedynie taka postawa daje mężczyźnie pełną i nieprzemijającą satysfakcję i poczucie spełnienia swojej misji.

Głównym celem formacji w Bractwie jest zbudowanie osobistej relacji z Jezusem, która przełoży się na życie i działanie mężczyzny. Formujemy się również do służby liturgicznej. Poza tym działając wspólnie uczymy się męskości. Na podstawie formacji Syn – Brat – Ojciec uczymy się, jak mężczyzna ma wypełniać wyznaczone nam przez Boga zadania. Studiujemy Pismo Święte, modlimy się w Szwadronach Różańcowych, staramy się głosić patriotyzm jako miłość do Ojczyzny, który łączy, a nie dzieli. Podejmujemy też konkretne działania, jak organizacja Krajowej Defilady Żołnierzy Wyklętych, czy wielkopiątkowe Nocne Misterium Męki Pańskiej.

Bractwo wciąż się rozwija. Swoje oddziały ma w Gdańsku Chełmie, Przymorzu, Jasieniu, Gdyni Śródmieściu, Wielkim Kacku, Kolbudach, Pruszczu Gdańskim i Sopocie. Spotykamy się regularnie, raz w tygodniu, na Mszy Świętej w danym oddziale w okresie od października do czerwca. Zbudowanie osobistej relacji z Jezusem to najważniejszy cel każdego Brata i to Eucharystia najlepiej zbliża nas do Jezusa. Po Mszy Świętej odbywa się spotkanie formacyjne w salce parafialnej.

W parafii Najświętszej Maryi Panny Królowej Różańca Świętego na Przymorzu spotkania odbywają się we wtorki w salce św. Maksymiliana Kolbe po wieczornej Eucharystii o 18.30. Opiekunem duchowym oddziału jest ks. Michał Gregorowicz. Zapraszamy serdecznie wszystkich mężczyzn.

Więcej na www.bswp.pl